Warning: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:101106 Library:100236 in /home/u294826061/domains/saknes.lv/public_html/config.php on line 36
Jaunumi

Jaunumi

Saziņā ar žurnālistiem svarīgs ir ne tikai informācijas saturs, bet arī pasniegšanas veids

Daudzi Jūs pazīst no laika, kad strādājāt televīzijā. Ar ko nodarbojaties šobrīd?

Esmu komunikācijas jeb runas trenere un palīdzu cilvēkiem runāt trāpīgāk. Tas nozīmē gan lekcijas lielākās grupās, gan praktisku, individuālu darbu mazās grupās. Klausoties, kā cilvēki runā, sniedzu atgriezenisko saiti, iesakot, ko mainīt saturā, kā izteikties skaidrāk, norādot, kur var rasties pārpratumi un kur zūd uzmanība.

Kas Jūs mudināja pievērsties runas mākslai?

Interese par to, kas traucē un kas palīdz saprasties, radās laikā, kad strādāju žurnālistikā. Domājot par to, kāpēc vienos runātājos mums gribas klausīties, bet citos nē, aizvien lielāku uzmanību sāku pievērst un aizvien pētu to, kā cilvēks runā. Kas cilvēka runas veidā, uzvedībā piesaista mūsu uzmanību? Un kas to mazina? Ne vienmēr tas ir izskaidrojams ar teoriju un pētījumu palīdzību, un varbūt tieši tāpēc mani tas aizvien interesē. Pats runas process, spēja ir kas brīnumains. Runa ir ļoti personīga. Viens var runāt par interesantu tēmu, bet viņā ir grūti klausīties. Un kāds cits runā par tēmu, kas mūs neinteresē, bet runā tā, ka gribas klausīties vēl un vēl.

Veidojot sižetus televīzijā, bieži nācās no pusstundu ilgām intervijām montāžā atlasīt 30 sekunžu fragmentu. Lai to izdarītu, jāatbild uz jautājumu – kas ir tas, kas šīs 30 sekundes padara vērtīgākas par pārējām 29 minūtēm? Kas šajā saturā ir īpašs? Vārdu saturs? Jēgas saturs? Neverbālais saturs?

Par ko stāstīsiet klausītājiem šajā konferencē?

Nevienas attiecības nerodas pašas no sevis. Arī attiecības starp nevalstiskajām organizācijām un žurnālistiem ir jāveido, un to ir vieglāk izdarīt, saprotot partnera domāšanas veidu un intereses.

Lekcijā runāšu par to, ko žurnālisti sagaida no intervējamā cilvēka, kā labāk sagatavoties intervijai un kā pasniegt informāciju. Bieži uz intervijām dodamies ar sajūtu „nezinu, ko man prasīs”, bet retāk paši domājam, kas ir tas, ko gribam pateikt. Lai nākotnē gatavošanās intervijām notiktu raitāk,  konferences dalībniekiem būs iespēja arī pašiem patrenēties un izmēģināt  iegūtās zināšanas praksē.

Vērīgums pret savu runas veidu ir svarīgs pilnīgi visās profesijās, turklāt tas noder ne vien darbā, bet arī personīgajā dzīvē. Jo vienkāršāk, saprotamāk un interesantāk cilvēks spēj izteikties, jo lielāka varbūtība, ka citi viņā gribēs klausīties atkal un atkal.

 

Uzziņai:

19. septembrī Rīgas Stradiņa universitātes telpās norisināsies biedrības ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem „Saknes” rīkotā bezmaksas konference “Skaļrunis”. Aicināti pieteikties pacientu un ārstu organizāciju pārstāvji, lai lekcijās un nodarbībās pie nozares ekspertiem iegūtu zināšanas un prasmes komunikācijā ar medijiem, kas ļautu nostiprināt organizāciju ietekmi gan reģionālā, gan nacionālā līmenī. Gaidīti arī citi interesenti, t.sk. nozares studenti, kas strādā sabiedrības labā, un kam šīs zināšanas var būt noderīgas!

Reģistrācijas anketa: https://ej.uz/Skalrunis

Vairāk informācijas par pasākumu: https://www.facebook.com/events/330344394640958 un http://www.saknes.lv/lv/konference-skalrunis 

Konferenci “Skaļrunis” rīko Biedrība ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem „Saknes” sadarbībā ar aģentūru “Divi gani”. Atbalsta “Takeda”, “TENA” un Rīgas Domes Labklājības departaments.

Foto: Guna Rubule, Open Minded